(poudarek na afriški sivi papigi)

URAVNOTEŽENO IN ZDRAVO PREHRANJEVANJE JE KLJUČNEGA POMENA ZA ZDRAVJE PAPIG

Ne pretiravajte z vitamini in ne dovolite vaši papigi, da postane odvisna od semenske prehrane!

Vrsto let so afriške sive papige hranili na tradicionalen način, z semeni sončnic, mogoče z koščkom kruha in jabolkom. Zdaj že dolgo let vemo, da takšno prehranjevanje papigam onemogoči, da bi dosegle normalno življenjsko dobo, ki se giblje nekje med 40 in 60 leti. Celo mlade ptice hitro postanejo odvisne oziroma se navadijo na progasta mastna semena. Najnovejše raziskave ptic kažejo na to, da je predvsem terapevtsko luščenje semen, ki se ga poslužujejo zato, da pticam popestrijo monotono življenje v kletki tisto, zaradi česar postanejo ptice potem odvisne. Semena sončnic vsebujejo visoko stopnjo maščobe, ne vsebujejo pa zelo pomembnega amino acidnega triptophana, ki je zelo pomemben za pridobivanje serotonina. Pomanjkanje le tega, pa škodljivo vpliva na obnašanje ptic, zato torej naslednjič, ko vaša ptica postane otožna ali nemirna, poskusite najprej odkriti vzrok čisto mogoče je, da je zato kriva nepravilna prehrana. Afriške sive papige so že kot vrsta posebej občutljive na pomanjkanje kalcija. Takšno stanje pogosto poslabšujemo še s tem, da papige prepogosto hranimo z semeni in dejstvom, da so te ptice ponavadi zaprte doma v kletkah, brez direktnega vpliva sončne svetlobe. Delno se pomanjkanje kalcija pozna pri tistih pticah, ki so delno (vsaj čez poletje) v zunanjih voljerah, na prostem. Afriške sive papige porabijo skoraj ves kalcij za obvarovanje svojega skeleta in za razliko od ostalih vrst papig, imajo sivi žakoji zelo malo kalcija v krvi. Če se stopnja kalcija v krvi preveč zmanjša, si ga ne morejo izsposoditi iz kostne zaloge. Pomanjkanje kalcija v krvi se imenuje HIPOCALCAEMIA.

Ta bolezen se kaže na različne načine: lahko tako, da ptice padajo s prečk, perje je pogosto v zelo slabem stanju, pogosto se bolezen kaže tudi na nogah, ki so ukrivljene, ptice imajo tudi deformirane – mehke kljune, pri vzrediteljih papig pa se bolezen kaže v tem, da sta starša v gnezdu pa ni jajčk, samček in samička jajčka pogosto pojesta, mladiči v lupini odmrejo. Nekatere vrste hrane, predvsem tolščna kislina v oljnatih semenih sočnic zelo ovirajo absorpcijo kalcija.

Na tržišču obstaja veliko vrst vitminskih in mineralnih dodatkov, ki jih lahko damo papigam v pitno vodo, toda težava je v tem , da je zelo težko določiti pravo kolčino, ki jo ptice potrebujejo. Namreč, nekatere pijejo več kot druge in v različnih delih dneva. Časovno usklajevanje pri topljivih dodatkih, ki se hitro zmanjšujejo, še posebej v vročih poletnih dnevih, pa je bistvenega pomena. Vaša ptica mora imeti vedno na razpolago svežo čisto vodo v čisti posodici. Vodo menjajte vsaj dvakrat dnevno, še pogosteje v vročih dnevih in še posebej tistim pticah, ki se rade igrajo tako, da posodico z vodo prevrnejo ali se celo v njih kopajo.

Kjuč zdrave prehrane je raznolikost hrane in spoznanje, da je bistvena značilnost afriških sivih papig radovednost in želja po zabavi. Čeprav je hrana, ki ste jo pripravili takšna ki vzbuja tek, je pravi izziv za vas dejstvo, da se morate naučiti, kako pripraviti vašo papigo do tega da spozna, da je hrana zares dobra. » Kakšno razsipavanje hrane » verjetno vzklikne veliko lastnikov papig, ko opazijo, da listi špinače plavajo v vodi, korenje pa je razmetano po tleh. Vsekakor se morate vedno posluževati zvijač in najuspešnejši način da pripravite sivega žakoja, da bo poskusil novo hrano je, da ga spravite v skušnjavo, oziroma, da mu nastavite vabo.

Če boste novo hrano pustili tu in tam, vendar v dosegu, in bo papiga mislila da to ni za njo, ali da se te hrane ne sme dotakniti, jo bo začela raziskovati takoj, ko ji boste obrnili hrbet. Moj Jaka razmeče vse kar je posodi za hrano, vedar pa z veseljem poje vse, kar je v posodi na igralnici. Zato tisto posodo uporabljam samo še za jajčno hrano, kalčke, testenine, riž, skratka za stvari, ki so drobne in se mu jih ne ljubi razmetati naokoli.

Veliko papig se ne zmeni za svežo hrano, če jim jo nastavimo ali zataknemo za stranice kletke. Popolnoma drugače pa je, če krešo, špinačo, korenje ... zataknemo pod strop kletke, da visijo v kletko. Pogosto se v trenutku odzovejo. Celo neolupljeno jabolko ali kiwi sta bolj privlačna in zanimiva, kot pa posamezni koščki sadeža. Poleg tega pa je v lupini veliko več vitaminov kot v samem sadežu. Najlažji način za trening nove prehrane vaše papige pa je, da vidi vas, in takoj je pogosto pripravljena poskusiti ,ne glede na izbiro. Dobra hrana, ki je barvno in po okusu različna, je lahko enako mikavna in privlačana, kot privlačana igrača. Takšna hrana predstavlja spodbuden izziv za oči, kljun in kremplje, kar sivi žakoji potrebujejo in to pogosto premaga njihovo upiranje, da bi se odpovedale sončničnemu ciklusu in poskusile kaj novega. Sam uporabljem kot dodatek prehrani sadne brikete – pellets podjetij Kaytee, Zupprem in Nutribird P15. Vse tri so prehrambeno uravnotežene, ter paša za oči mojih ptic. Sam ugotavljam, da je to zelo enostaven način za papige, ki jih želim navaditi na bolj zdrav način prehranjevanja in življenja (to velja za novo kupljene pare, ki pogosto razen semen ne jedo nič drugega) Omeniti moram še Lafeber Nutri – Berries, ki dosega pri meni izjemne reultate in je mešano z ananasom, papajo, bananami ... dodani so oluščeni lešniki, le ti pa so premazani z vitamini, minerali, karbohidrati in amino kislinami.

Čeprav veste, da je vaša papiga navdušena nad semeni, ji ne smete čez noč spremeniti jedilnika in ne smete misliti, da ji morate nadomestiti izgubljeni čas in zato pretiravati z vitamini – vse to ji bo bolj škodovalo kot koristilo. Poskrbite, da vaša ptica novo vrsto hrane ki ji jo dajete, zares tudi poje, kajti mnoge ptice raje trpijo lakoto, kot pa da bi jedle nekaj, kar jim je nepoznano. Pa čeprav se morda le razlikuje samo barva hrane. Na novo hrano jih privajajte postopoma, v novi dodatni posodici za hrano. Samo privajanje včasih traja tudi leto dni, vendar le to pomeni, da boste podaljšali življenje vaši ptici za veliko let. Vedno naj ima dovolj osnovne hrane, ki jo ima rada, da lahko napolni svolo golšo, kar je prva in najpomembnejša stvar zjutraj. To je še posebej pomembno za mlade ptice, ter ptice, ki so v novm domu. ZAPOMNITE SI! NIKOLI SE NE PRIVAJA LAČNE PTICE NA NOVO PREHRANO, VEDNO SITO, KAJTI HRANO BO PRIČELA OPAZOVATI KOT NOVOST, IGRAČO, IN POSTOPOMA BO SPOZNAVALA, DA JE NOVOST TUDI OKUSNA.

Nazaj

 










 

 

    © 2003 Robert Sekardi. Vse pravice pridržane. Oblikoval: Mitja Zupanec