POMEMBNA PREHRANA ZA ZDRAVJE NAŠIH PAPIG

Kalčki so zaradi vrednosti snovi, ki jih vsebujejo, zelo pomembni v jedilniku naših papig, predvsem pa pri papigah, ki niso vajene različnih sadno zelenjavnih obrokov. Preden pa se popolnoma prepustim pisanju o tej slastni zelenjavici pa zgodbica ali dve.

1. OD KOD KALČKI

V neki stari kitajski zgodbi so učenjaki iskali zdravilo proti smrti. Pot jih je zanesla v Altajske gore, kjer so živeli več kot sto let stari ljudje. Prehranjevali so se samo z kalčki. Učenjaki so prenesli gojenje kalčkov na Kitajsko. Sicer pa je dokazano, da ne samo papige, ampak tudi ljudje poznajo "kalečo zelenjavo" več kot 5000 let.

Med drugo svetovno vojno je prehrambeni oddelek na Kornelski univerzi v ZDA z oglasom iskal "zelenjavo, ki raste v vseh podnebjih in v vseh letnih časih, dozori v nekaj dneh, ima tolikšno prehrambno vrednost kot meso in vsaj toliko vitamina C kot paradižnik, ter jo lahko skuhamo z malo goriva v zelo kratkem času". Tem pogojem je ustrezala "kaleča zelenjava".

Pri ljudeh se je bolj pogosto pričela uporabljati pred dvajsetimi leti, v Evropi pa pred desetimi, če izvzamemo kitajske restavracije, ki pa so se omejevale predvsem na sojine kalčke.

Toliko o ljudeh in kalčkih. Kaj pa papige? Inštitut na Floridi, ki že dolgo let ocenjuje vrednost kalčkov ocenjuje, da je to ena izmed najvrednejših vrst prehrane za papige. Logično to postane, ko pomislimo na naravne prehrambne navade papig v naravi. Mladi listi, različni poganjki, cvetovi, mlade koreninice.

2. ZAKAJ KALČKI

Predvsem zaradi praktičnih razlogov. Pozimi, ko so vrtnine in različno sadje bolj nasičeni s pesticidi, so kalčki idealno dopolnilo in kadar želimo na voljo. Papige, katere omejeno uživajo različne sadno zelenjavne obroke se zelo hitro privadijo na nov dodatek. Kalčki spadajo med t.i. "životvorna" živila. Rastline imajo na začetku rasti izredno veliko snovi, ki krepijo obnovitveno moč celic (vitamine, rudnine, oligoelemente, aminokisline, encime, rastlinske hormone). Od kod kalčkom te čudovite lastnosti? Ker so vir novega življenja, imajo najboljše snovi, ki jih samo življenje potrebuje. Torej, biološko gledano so kalčki polnovredna in neločljiva celota za naše papige.

3. KATERA SEMENA KALIMO

Sam kupujem že pripravljeno mešanico iz dvajset različnih semen. Pomembno pri tem je, da v kolikor kalimo več semen hkrati, kupujemo tiste, ki kalijo naenkrat (nekatera semena kalijo že drugi dan, druga šele čez teden dni).

Užitni so kalčki večine vrtnin, ki jih prodajajo pri nas, potrebno pa se je izogibati nekaterih razhudnikov, npr. krompirja (nevarni so poganjki krompirjevih gomoljev).

Največkrat gojimo stročnice: zeleno sojo oz. fižol mungo, rdečo sojo ali fižol azuki, lečo, čičeriko in navadno vrtno sojo.

Med manjša semena, iz katerih se razvijejo nežnejši kalčki oz. poganjki, pa sodijo lucerna (alfa-alfa), vse vrste kapusnic, gorčica, kreša, redkev, repa, sončnice, bučno seme.

Primerne so tudi različne vrste žitaric, še posebej pšenica, ječmen in rž.

Zelo dobre kalčke dobimo iz semen ajde, triplata in sezama.

 

4. KALČKI – DRAGOCENEJŠI OD NAŠIH NAVAD PREHRANJEVANJA PAPIG – SEMENA

Semenska ovojnica obdaja en ali dva klična lista. Globoko v notranjosti je kalček. Semenska ovojnica in klična lista vsebujejo vse potrebne snovi za razvoj kalčka. Če seme v vodi nabrekne, se hranilne snovi razgradijo, prerazporedijo in nastanejo takšne, ki so sposobne hraniti rastoči kalček. Zato se hranilna vrednost kalčkov neprenehoma povečuje, množijo pa se vitamini in encimi.

Naša semenska hrana, s katero prepogosto hranimo naše ljubljenčke vsebuje 10% vode, štiri dni star kalček pa kar 90%. Temu ustrezno se zveča energijska vrednost. Škodljivo olje, maščobe, škrob in sladkor se spremenijo za organizem v bolj sprejemljive oblike. Beljakovine razpadejo v svoje gradnike – aminokisline.

VITAMINI

Koliko vitaminov vsebujejo vrečke z semensko prehrano naših papig. Zanemarljivo malo, oz. skoraj nič. Poglejmo si, kako je z kalčki.

Sojini kalčki imajo veliko vitaminov B kompleksa in prav neverjetno količino vitamina A in C, ki sta obenem antioksidanta in pomagata ščititi celice, kot celotni organizem papig. Med kaljenjem se poveča vsebnost vitamina A za 3 krat in viamina C za 5 krat.

Pol kozarca večine kalčkov vsebuje več vitamina c, kot šest kozarcev pomarančnega soka.

Kalčki redkvice imajo 29 krat več vitamina C in 4 krat več vitamina A kot mleko, vseh vitaminov skupaj pa kar 39 krat več, kot v zrelih redkvicah.

Kaleča zrna so pravcate tovarne 100% naravnih vitaminov, kjer predoziranje našim papigam ni mogoče.

Kako pa je z večino sintetičnih vitaminov, ki jih pogosto prav radi dodajamo vodi, sadju ali semenom? O tem se bom razpisal v drugem članku.

BELJAKOVINE

No, to z vitamini v kalčkih še ni vse. Med vzreditelji papig je pogosto popularna jajčna hrana, pomešana z trdo kuhanimi jajci. Vsekakor se strinjam s tem, in tudi sam enkrat tedensko uporabljam to prehrano kot dodatek. Vendar pa spet kalčki govorijo sebi v prid. Za primerjavo – v sojinih kalčkih je kar 28% beljakovin, medtem ko jih je v jajcih le 11 %.

MINERALI

Gremo naprej, kajti to še ni vse. Kalčki kapusnic imajo približno 10 krat več kalcija kot mleko. (kronični problem afriških sivih papig - žakojev, ki kot vrsta ne shranjuje kalcija v kosti kot večina papig, ampak ga črpa direktno iz organizma in ko ga v organizmu zmanjka so težave kaj hitro prisotne – rahitičnost, mehke noge in kljun ... v kolikor vas zanimajo podrobnosti ravno o tej problematiki me lahko pokličete)

Težko sprejemljive oblike mineralov preidejo v lahko sprejemljive. Ko kalček požene prve koreninice, pa tudi te vsrkajo rudninske snovi iz vode.

OSTALE KORISTNE IN ZDRAVILNE SNOVI

Kalčki lucerne, detelje, brokolija in soje vsebujejo karavanin, ki spodbujajo rast in gostoto kosti.

Kalčki brokolija vsebujejo tudi glukosinolate in isotiocianate, ki spodbujajo produkcijo različnih encimov v organizmu.

Kalčki lucerne so vir saponinov, ki odstranjujejo škodljive in nasičene maščobe, ki so največkrat vzrok zelo zelo prezgodnje smrti naših papig (semenska hrana – vsak dan).

PREBAVLJIVOST

Razlika med kalčki in semeni ni mogoča, kajti prebavljivost se z nakaljevanjem semen bistveno poveča. Inštitut na Floridi poroča, da se snovi, ki povzročajo napenjanje, med kaljenjem razgradijo in da je sama prebava naših papig bistveno boljša in lažja.

Vsekakor prehrana, ki je vredna tehtnega razmisleka, ki pa bo vedno govorilo v prid boljšemu načinu prehranjevanja naših papig. Vsekakor pa bomo s tem poskrbeli za veliko večje zdravje papig.

OPOZORILO! Vsaka papiga nekaj časa opazuje vse novosti v prehrani, in ni rečeno, da bo takoj pričela jesti kalčke. Zato v kolikor boste poskusili z novostjo, NIKAKOR NE SPREMINJAJTE SEDANJEGA JEDILNIKA VAŠIH PAPIG – v kletko, voljero, postavite dodatno posodico, v kateri bodo kalčki. V primeru, da bi v trenutku in v celoti zamenjali način prehrane obstaja velika nevarnost, da bo vaša papiga poginila – zaradi lakote, kajti mogoče ne bo vedela, da so kalčki odlična hrana.

Vsekakor pa piporočam takšen dodatek, kajti moja izkušnja govori, da moje papige iz posode najprej poberejo vse kalčke, šele kasneje pričnejo z različnim sadjem in zelenjavo, ter ostalimi stvarmi (moj način je, da kalčke pomešam v isti posodici med sadje, zelenjavo, ter ostalimi dnevnimi priboljški).

Veliko užitkov pri izdelavi kalčkov, vašim papigam pa – dober tek!

Sekardi Robert

Nazaj

 









 

 

    © 2003 Robert Sekardi. Vse pravice pridržane. Oblikoval: Mitja Zupanec