Kot sem v nekaterih člankih o prehrani že napisal, tako pri nas razumemo prehrano papig. Zato tukaj ne bom pisal o pomembnosti vitaminov, mineralov. Sama prehrana papig v divjini ni skrivnost, težava nastane ko želimo njihov način prehranjevanja prenesti v naše domove. Namreč rastlin, lubja, cvetov, nektarja, mladih vejic, semen kot tudi večine sadežev pri nas ni. Papige v divjini se prehranjujejo z raznovrstnimi stvarmi, njihov manjši del v prehrani pa zavzemajo semena.

Tudi avstralske papige, ki se najpogosteje prehranjujejo z različnimi semeni, pogosto hrano najdejo na tleh in iščejo mlade koreninice, mlada semena, cvetlice. Če za primer vzamemo modročelo Amazonko (amazona aestiva), ki živi v Braziliji, Mato Grosso, Venezueli in Amazonskih pragozdovih ter preverimo njihov naravni jedilnik, nam postane jasno, da so semena, jabolko, korenje, koruza in še nekatere malenkosti ki jih prodajajo v trgovinah bistveno premalo za kvalitetno življenje naših hišnih prijateljev (prehrana Amazonke v naravi – TAPIRIRA – sadje, podobno češnjam, LIANA – roža, cvetovi, PLATONIA INSIGNIS – nektar, pelod, SYMPLONIA GLOBULIFERA – cvetovi, ALCHORNEA – sadje podobno grozdju, BYRSONIMA – plodovi podobni šipku, DALIUM GUINENSIS – stržen steblo, ESCHWILRA – cvetovi podobni ognjiču, CHONTA PALM – stržen, vejice, FICUS – divja figa in še mnogo drugih rastlin. Vir: Avianbiotech).

Kaj od zgoraj naštetih stvari pa lahko ponudimo našim papigam? Nič! Pa vendar je pomembno, da jim omogočimo uravnovešeno prehrano, ki nam je na dosegu roke. Drži! Papige so bitja navad in dokaj lahko jih privadimo na različne prehrambne navade, vendar pa je pomembno, da jim omogočimo kvalitetno prehrano, ki je seveda vir zdravja, lepote, živahnosti, predvsem pa dobrega počutja in dolgega življenja. Vsi veterinarji, strokovnjaki za papige po celem svetu priznavajo, da kar 90% papig zboli ravno zaradi pomanjkljivega jedilnika. Problem ne nastane zaradi fizičnega pomanjkanja hrane, ampak zaradi podhranjenosti – hrana z nizko hranilno vrednostjo v kateri ponavadi manjka več različnih vitaminov, elementov v sledovih, mineralov, zato so pogosto tudi simptomi bolezni zelo nerazpoznavni.

Trije pomembni faktorji, ki so pri nas doma smernica za kvalitetno življenje naših papig, predvsem pa vodilo za zdravo življenje in zadovoljevanju njihovih potreb so:

  • 1. ZDRAVJE – prehrana

  • 2. TELESNA PRIPRAVLJENOST – fizična kondicija, naraven vir svetlobe

  • 3. PSIHIČNA STABILNOST – aktivnost, brez dolgočasja

Tudi sam sem pogosto spoznaval in razmišljal, kako papige naučiti oz. jih prepričati, da bi poskusile nekaj, kar je dobro za njih in njihovo zdravje. Vse papige ki sem jih kupil, so bile "zadrogirane" s semeni in samo to jim je bilo všeč. Sami začetki so bili bolj jalove narave, saj papige razen semen, jabolka in nekaterih malenkosti niso hotele ničesar novega. Jasno pa sem razumel, da velikega uspeha z mladički, uspešno valitvijo, ter živahnostjo papig s takšno prehrano ne bo.

Danes je drugače, kajti papige praktično jedo vse, kar boste lahko prebrali v nadaljevanju, sam trening do cilja pa je bil zelo enostaven in predvsem psihološke narave. Sliši se enostavno, vendar je bilo potrebno dolgo časa predel sem spoznal njihovo naravo in postal "pametnejši" od njih in jih prepričal v mojo pravilnost. Ker čez poletje v času dopustov pogosto dobim v varstvo papige, ki mi jih lastniki zaupajo, sem z enostavnim treningom v kratkem času naučil že marsikatero papigo do bolj zdravega prehranjevanja (modročela amazonka, alba kakadu, siva papiga, rozela, veliki aleksander). Kako naučiti papige v enostavnih korakih do raznovrstne prehrane je napisan v članku pod PREHRANA. Seveda je bil moj način prehranjevanja papig na začetku predmet posmeha nekaterih in rekli so celo: "poglej, ta je tisti, ki hrani papige z makaroni!" No, hitro so spoznali, da so gnezda papig pri nas polna zdravih, lepih mladičkov. Mladiči so izredno močni, perje pa se lesketa. Nekaj prijateljev je povzelo to tezo o prehranjevanju in rezultati so več kot očitni, papige pa negovane.

PREHRANA NAŠIH PAPIG
!POMEMBNO! Ne priporočam takojšnjega kopiranja sistema našega prehranjevanja na vaše papige. Najprej si preberite članek
– kako naučimo papige različne prehrane in kakšne pripomočke potrebujete ali pa me pokličite za podrobnosti, kajti papige so lahko izredno trde in ne bodo poskusile novosti - rajši bodo stradale, to pa vodi v težave. Spreminjanje navad je postopek, ki zahteva določen čas, predvsem pa občutek in pravilno zaporedje, ki je potrebno, da papiga osvoji nov način prehranjevanja ter da se navadi na nove okuse in barve hrane. NIKOLI, NIKOLI, NIKOLI SE PAPIGE NE UČI NOVOSTI Z PRAZNO GOLŠO – LAČNE, NITI SE JIH NE STRADA, V KOLIKOR JIH ŽELIMO NAUČITI NEKAJ NOVEGA.

Prvo vodilo, ki ga prenašam iz njihovih navad v naravi je, da jih hranimo dvakrat dnevno. Zjutraj in pozno popoldan, okoli 17 ure.

Drugo vodilo pa je, da jih hranimo kot majhne "prašičke". Vsa hrana je pomešana v eni posodi. Razen nekaj izjem papig, ki pa jih v Sloveniji ni, lahko skoraj v celoti uporabimo pri katerikoli vrsti. Uporabljam tri posodice – za vodo, sadje, zelenjava, semena in tretja za dodatke – briketi, Quiko in pa občasne priboljške.

Dnevno dobijo okoli 7 različnih vrst sadja in zelenjave z dodatki (polenta, zdrob, riž, testenine, kuhan krompir, kuhan fižol ... vsak dan eno od naštetih sestavin), ter semena. Sadje in zelenjava je surova ali kuhana. Seveda so nekatere stvari sezonskega značaja, vendar pa v vsakem letnem času dobimo zelo raznoliko ponudbo. Nekaj pa vsekakor lahko shranimo v zamrzovalnik (mlada koruza, šipek).

Seveda se marsikomu najprej pojavi vprašanje? Te papige morajo biti vse zamaščene in debele! No, odgovor je na dlani. Nobena papiga, ki ima veliko prehrane ni debela, v kolikor ima uravnotežene obroke. Papige, ki pa so najpogosteje na semenih pa najpogosteje so debele. Nepravilna prehrana in premalo gibanja vodi papige k debelosti in večni lakoti (ne fizični).

Pomislimo! Človek bi recimo naslednjih 10 let jedel kruh, pašteto in pil vodo, za dodatek pa še nekaj tabletk vitaminov? Nič drugega! Rezultat ? Odgovor si bo seveda dal vsak sam. Po nekaj letih bi nam pokazali kremno rezino. Verjetno bi koga zadel infarkt že takrat ko bi jo samo videl. Tako je z našimi papigami (seveda ne pri vseh). Enolična prehrana iz dneva v dan, iz meseca v mesec, iz leta v leto ... težava pogosto ni v tem, da papige nič drugega ne jedo, pač pa v tem, da pogosto nimamo toliko volje in želje, da bi se izobrazili in z strpnostjo in vztrajnostjo dosegli boljše rezultate na področju prehrambne kvalitete ljubljenčka. "Pa saj so v trgovini rekli, da potrebuje samo to," je najpogostejši odgovor in največkrat se naše znanje s tem konča. Če bi nam papige znale povedati, kaj jim primanjkuje.

SADJE
Jabolka, hruške, grozdje, pomaranče, mandarine, lubenica, slive, kiwi, ribez, kosmulje, fige, mango, papaja, ananas, granatno jabolko, češnje, limona, maline, banane, breskve, borovnice, datlji, marelice, melone, ... razen AVOKADO
– strupen. Potrebno je paziti na peške, kajti večina je strupenih.

ZELENJAVA
Korenje, paprika, listi peteršilja (občasno), grah, kuhan fižol, kuhan krompir, solata, rdeča pesa, feferoni, česenj, paradižnik, kumare, bučke, brokoli, buče, koleraba, zelena, koprc, mlada koruza, suha koruza na storžu, redkvice z vrta, črna redkev, kalčki ... izogibam se kapusnic – zelje in podobno.

DRUGE RASTLINE IN PLODOVI
Šipek (navadni, rosa rogosa – veliki močni plodovi in vse podvrste), plodovi jerebike, cvetovi ognjiča, cvetovi bezga, kalčki (vsak drugi dan), regrad, cvetovi trobentice, listi in stebla mladega lapuha, vodna kreša, cvetovi marjetic, listi navadne kislice, mladi listi kopriv, mladi listi bukve, plodovi drena, češmin, plodovi gloga, plodovi aronije, plodovi mahonije (sorodnik češmina ), kuhan kostanj ...

Vse te rastline in plodovi živijo v naši bližini – na vrtu, okrasnih vrtičkih, parkih. Te rastline so zelo bogate z vitamini in nekatere zelo spominjajo na podobne plodove, cvetove, ki jih papige jedo v divjini. Marsikateri plod se lahko shrani v skrinjo in uporablja dolgo v zimo in pomlad. Zaradi zanimivih in izredno okusnih divjih rastlin, ki rastejo v našem okolju, je poseben članek – DIVJA HRANA v linku prehrana.

DODATKI
Špageti, polžki, njoki, trdi sir (vsaj dvakrat tedensko), kuhan piščanec, nemastna kuhana hrenovka, polenta, pšenični zdrob, kuhan riž, frutolino, skuta, Albert in Baby keksi, sadni jogurti, briketi Zupprem, trdo kuhana jajca, jajčna hrana Quiko, bar, svež ali suh polnozrnati kruh.

SEMENA
V jedilniku naših papig je dnevno približno 30% semen. Uporabljam samo visokokvalitetna semena podjetja Evit. Pomembno je, da so sveža, brez prahu, ter sestavljena iz mešanice zelo raznolikih semen. Glede na našo vzgojo in vrste papig, uporabljam mešanico za sredneje velike papige 60% (brez drobnih semen kot za sobčevke in manjše papige) in mešanico za Are 40%. Sama mešanica vsebuje sončnice, lešnike, orehe, Brazilske oreške, kot tudi posušeno južno sadje, mešanica je sestavljena iz 40 različnih semen.

VODA
Vodo, čeprav jo naše papige pijejo zelo malo zaradi sokov v sadju in zelenjavi menjam dvakrat dnevno. Telo papig vsebuje do dve tretjini vode. Je v notranjosti celic in v tako imenovanem medceličnem prostoru med številnimi milijoni telesnih celic. Voda je hranilna raztopina, ki sodeluje v celotnem transportu hranilnih snovi v biosintezi. Vemo pa, da voda vodi ni enaka. Ionizirane mineralne snovi in mikroelementi oz. njihove soli dajo vodi hranilno vrednost in jo narede nepogrešljivo za celotno presnovo.

In tukaj tiči glavna pomembnost! Namreč voda v sadju in zelenjavi v svoji fiziološki uravnoteženosti je najpomembnejši vir zdravja papig.

VITAMINI
Zaradi raznolike prehrane, katero dnevno uživajo naše papige se vitaminov in podobnim pripravkom izogibam predvsem zaradi sintetike, razen dvema 100% naravnima
Aloe vera sok in dodatek kalcija (Koralni kalcij v tekočini ali prahu) – oba sta predstavljena v linku – prehrana papig. Aloe vera sok zaradi svoje naravne moči in vsebnosti elementov, koralni kalcij pa zaradi samic, močnih kosti mladičev, 2 krat tedensko. V zadnjih dvajsetih letih je bilo narejenih veliko testov in Aloe sok je pokazal neverjetne rezultate, kalcij pa je že dolgo znan kot najpomembnejši mineral.

Teden dni sem spremljal samega sebe pri hranjenju in če želite videti dnevne jedilnike za naše papige pritisnite - TUKAJ.

Sekardi Robert












 

 

 

    © 2003 Robert Sekardi. Vse pravice pridržane. Oblikoval: Mitja Zupanec